Sünnet Operasyonu:


sünnetten sonra

(Arda Topuz isimli 7 aylık yavrumuzun, sünnetten 1 saat sonraki resmi. Kendisine hayatı boyunca sağlık, başarı ve mutluluklar diliyoruz.)

Sünnet işlemini şöyle yapmaktayım: Operasyonda lokal anesteziyi tercih etmekteyim.1-2 dakika da anestezi gerçekleşmekte, ağrı duygusu kalmamaktadır. Bistüri veya makas kullanmaktayım.Sünnet yapıldıktan sonra, emilen sütür materyali kullanmaktayım.Sütürler separe (aralıklı) olarak konulmaktadır.

İşlemin süresi yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. İşlemden sonra antibiyotik emdirilmiş sargı sarılmalıdır. Ve bu sargı 24 saat sonra açılmalıdır.Bazı çocukların sargısı hemen düşebilir ve penis kısa olduğundan sargıyı hemen tutmaz, bu durumda penis üstüne serbest olarak bir gazlı bez konulabilir. Eğer bebek ise altı hemen bezlenmelidir. Çocuğun ihtiyacı varsa, kliniğimizden ayrılmadan hemen önce idrarını yapmasını tavsiye ediyoruz. Çocuk masadan kalktıktan sonra,eğer büyükse arabaya yürüyerek gitmesinin inanılmaz derecede yararlı olduğunu düşünmekteyim. Sünnetten sonra eve gelen çocuk istiharata çekilmeli ve idrarının korkmadan yapılması ailesine söylenmeli ve bu gerçekleştirilmelidir. Çünkü çocuk, korkusundan idrarını yapmadığından sıkıntılar yaşamaktadır.Buna meydan verilmemelidir. İlk idrar yaparken penis başında hafif bir yanma olabilir. 1-2 damla ılık su damlatılmasının mahsuru yoktur.

Çocuk 4 gün sonra banyosunu yaptıktan sonra büyükse kendisi küçükse Annesi banyo zamanlarında sünnet derisini ileri geri hareket ettirerek (sünnet jimnastiği) derinin penis başına yapışmasını önlemelidir.


Aşağıda bizim tarafımızdan sünnet edilen "Eren Yıldız isimli 10 aylık yavrumuzun" sünnetten 5 dakika sonraki resimleri görülmektedir. Kendisine Maşallah diyor, gülen yüzünün tüm hayatı boyunca gülmeye devam etmesini diliyoruz.
sünnetden sonra1 sünnetden sonra2

(Copyright©2008 Bu sitenin tüm hakları Op.Dr.Şefik Erşan'a aittir.)