sünnet komplikasyonları

Sünnet Komplikasyonları ( İstenmeyen Sonuçlar ):

Uzman Hekimler tarafından yapılmayan, hijyenik olmayan ortamlarda yapılan sünnetlerde ciddi riskler oluşabilir.Özellikle eğitimsiz kişilerin Koter,Lazer ve Çan yöntemi kullanarak yaptıkları sünnetlerde kısa ve uzun vadede önü alınamayan sorunlar oluşabilmektedir.Uzman olmayan kişilerin sterilizasyon şartlarına dikkat etmemesi sonucunda: Hepatit,AIDS gibi ve diğer enfeksiyonlara yakalanma riski olabilir.

En çok görülen diğer riskler ise Kanama,İdrar yollarının zedelenmesi,Penis başının bir kısmının yaralanması (kopması), septisemi denilen mikrobun kana karışması sonucu yüksek ateş, bulantı, kusma gibi toxic belirtilerin olması,elektrokoter (ki Halkımıza çoğu Lazer diye inandırılan) cihazının kullanılması ile penis başının gangren olması, penis sinirlerinin yanmasına bağlı olarak duyarlılık sorunlarının yaşanması gibi durumlar oluşur. Ayrıca hatalı yapılan işlemlerde penis ereksiyon haline geldiğinde (propisyumun) çok kesilmesine bağlı olarak erken boşalma,ruhsal sorunlar görülebilir.

Bazı çocukların özellikle kilolu olanların penisi gömülü olur, burada sünnet derisi uzunca bırakılmalıdır.Çünkü çocuğun penisi geliştiğinde kısa gelmemelidir. Bu çocuklarda penis sünnet derisi içinde kalacağı için ağzının büzülmemesine meydan vermemek gerekir (para kesesi gibi). İleri geri hareket ettirilerek penisin deriye alışması sağlanmalıdır. Dolayısıyla her sünnette sünnet derisinin uzunca kalması kısa kalmasına tecih edilmelidir. Yani sünnetten sonra sünnet derisinin biraz fazla kalmış olması mesele edilmemelidir. Kısa deriler (çok kesimler) ileride ereksiyon problemi yaratabilir.

Saydığımız bunca istenmeyen sorunlara rağmen halkımızın ancak %10-15 kadarı çocuklarını sünnet için Uzman doktorlara götürmektedirler. Ancak muhtelif görsel ve yazılı basında karşılaşıyoruz ki, işlemi maalesef bırakın Uzman Doktorları, sağlık sınıfından olmayan kişiler bile yapmaktadırlar.

Ailelere ayrıca benim bir tavsiyem daha olacaktır.O da şudur:Aile de, geçirilmiş bir ameliyat sırasında (ya da diş çekimi...vb operasyonda) kanın geç durması gibi bir durum oluşmuş ise mutlaka önceden doktor uyarılmalıdır. Diş çekimi olan çocuklarda kanın geç durması, kas hastalıkları (miyopati), kalp ve böbrek hastalıkları çocuk ağladığı zaman nefes durması (apne) gibi sorunlar varsa doktoru mutlaka önceden bilgilendirilmelidir. Kesinlikle GİZLENMEMELİDİR. Ne olursa olsun sünnet yapılmalıdır zihniyeti ile hareket edilmemelidir.